sobota, 16 listopada 2013

Nowa recenzja- Agatha Christie- Podróż w nieznane


„Podróż w nieznane”, czyli o niejednej szansie w życiu.
 


  Agatha Christie to pionierka wśród autorów powieści kryminalnych i obyczajowych. Jej dorobek literacki jest imponujący. Wydała ponad 90 powieści oraz została uznana jako najlepiej sprzedająca się pisarka wszechczasów.
            „Podróż w nieznane” to pierwsza powieść Agathy Christie, którą przeczytałam. Opowiada historię kobiety, która poprzez nieoczekiwane zdarzenia, otrzymaną szansę na śmierć oraz poznanie tajemnic doceniła życie.
            Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia koleje ludzkiego losu. Nieoczekiwane sploty wydarzeń doprowadzają do refleksji i zmiany głównej bohaterki. Silna, pewna siebie kobieta, zadziwiająca swoją inteligencją chciała popełnić tak ogromny błąd, jakim byłoby samobójstwo. Dlaczego? Chwila słabości? Nie, to była przemyślana decyzja. Co, a raczej kto, wpłynęło na jej zmianę? Wyruszyła w świat z nadzieją na trudniejszą utratę życia, by przeżyć tę chwilę w bardziej emocjonujący sposób. Dopiero wtedy zaczęła poznawać ludzką psychikę. Nieświadomie pomogła samej sobie, w czasie brania udziału w tajnej misji rządowej. Czy zwykła kobieta poradzi sobie z takim ciężarem spoczywającym na jej barkach? Jak dobrą aktorką okaże się Hilary?
            Utwór bazuje głównie na przemyśleniach bohaterki, jednak to nie wokół niej toczy się akcja, a wokół jej domniemanego męża Tomasa Bettertona oraz ukrytej jednostki zbierającej największe umysły świata.  Najlepsi naukowcy znikają, wyjeżdżają zgodnie z prawem i nagle ślad po nich ginie. Dokładnie zaplanowane ucieczki są wręcz niewiarygodne. Sprawą interesuje się wywiad. Wysyła dwoje obcych sobie ludzi, aby doprowadzili ich do senda sprawy. Mają za zadanie odkryć co dzieje się ze znikającymi naukowcami. Jedno nie wie, że drugie bierze udział w misji. Oboje działają osobno, na własną rękę, podszywając się pod inne osoby. Czy Hilary uda się odegrać rolę żony naukowca? Kim okaże się Borys? Sami musicie się przekonać :)  .
            Książka napisana została prostym językiem, dzięki czemu szybko się ją czyta. Niebanalni bohaterowie urozmaicają fabułę. Każda postać została osobno wykreowana, co jest dobrze podkreślane. Akcja mimo, że rozwiązuje się dość powoli, jest ciekawa i intrygująca. Końcówka bardzo mnie zaskoczyła, gdyż nie spodziewałam się takiego odkrycia postawy Tomasa Bettertona.
            „Podróż w nieznane” z pewnością skłania do refleksji nad wartością naszego życia. Trochę nierealna, trochę nadciągana, ale jednak ma w sobie coś, co sprawia, ze chcesz doczytać do końca. Nic nadzwyczajnego, taka „do przeczytania” na miły wieczór. 

Z chęcią zapoznałabym się bardziej z twórczością Agathy, dlatego mam do Was pytanie: którą z jej książek możecie polecić? 


Pozdrawiam, invisible ;)

8 komentarzy:

 1. Niezłą zrobiłaś sobie przerwę w pisaniu. Mam nadzieję że teraz będziesz częściej i aktywniej odwiedzać blogosferę. Kocham książki tej autorki jak żadnej innej! Weny do pisania życzę! No i miłych wieczorków z czytadłami!
  just--art.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie. :)
  Agathe Christie znam w małym stopniu, gdyż przeczytałam zaledwie jedną jej książkę. Mogę podać ci jej tytuł i sama ją ocenisz: "Tajemnica Błękitnego Expressu". Mi się podobała.
  A co do tej książki to mam ją w najbliższych planach.
  Pozdrawiam. :)
  http://recenzentka-eurydyka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, nic Ci nie mogę doradzić, bo sama jeszcze z twóczością pani Agathy się nie zapoznałam :P Nie ciągnie mnie do jej twórczości, chociaż akurat ta książka myślę, że mogłaby mi się spodobać. Według Twojego opisu wydaje się być ciekawa i inna niż te, których recenzje czytałam dotychczas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę sięgnąć po książki A. Christie. Wstyd się przyznać, ale jeszcze ich nie czytałam.
  Będzie to moim prywatnym wyzwaniem (przeczytanie kilku kryminałów) na 2014 rok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę zaczynam żałować, że jeszcze nie miałam okazji zapoznać się bliżej z twórczością Christie. Przeczytałam naprawdę dużo pozytywnych recenzji i aż jestem ciekawa, czy zgodzę się z opinią, ale, niestety, na razie na ten temat nie mogę się wypowiedzieć.

  http://spotkania-z-literatura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Wróciłam po długiej nieobecności z nowym blogiem i nową recenzją. Serdecznie zapraszam na http://spotkania-z-literatura.blogspot.com/ i obiecuję, że teraz już postaram się być na bieżąco i na bieżąco komentować. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zatrute pióro jest świetne :)
  http://anonymous-reader-reviews.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi bardzo podobało się "I nie było już nikogo" :)

  OdpowiedzUsuń